Görüş: Hiçbir şey öğrenmedik mi? 'Polonya'ya geri dön' grotesk

Columbia Üniversitesi yakınındaki bir göstericinin yüksek sesle Yahudilerin Polonya'ya geri dönmesini önerdiği bildirildiğinde ben zaten oradaydım. Eşim, oğlum ve kızımla birlikte Doğu Avrupa'daki Holokost bölgelerini ziyaret ediyorduk. Babamın ailesi Polonyalı ve Ukraynalı ve pek çok akrabamız Holokost'ta hayatını kaybetti.

Atalarımdan herhangi birinin Siyonist olup olmadığını bilmiyorum ama bazılarının öyle olduğundan şüpheleniyorum. Benim her zaman kullandığım “Siyonist” tanımı, Yahudilerin güvende olabilecekleri bir devleti hak ettiğine inanan kişidir. Bu inandığım bir şey. Ayrıca Filistinlilerin güvende olabilecekleri bir devleti hak ettiklerine, İsrail işgalinin bir felaket olduğuna ve Binyamin Netanyahu'nun değiştirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Yahudilerin veya daha doğrusu Aşkenaz Yahudi İsraillilerin (Avrupa mirasına sahip olanların) Varşova'ya tek yön bilet rezervasyonu yapması önerisine gelince, bunun ABD kampüslerindeki protestocuların tümünü temsil eden bir bakış açısı olmadığının farkındayım. Yine de bu, inkar edilemez bir şekilde İsrail'e yönelik “yerleşimci sömürgeci” tutumun bir yansımasıdır; İsrailli Yahudilerin yarısından fazlasının Mizrahi, yani Orta Doğu'dan olmasına rağmen ilgi çeken bir anlatıdır. Filistinliler ve İsrailliler, uğruna savaşılan toprakları işgal eden iki yerli halktır.

Peki ya Polonya? İkinci Dünya Savaşı'ndan önce Polonya'da yaklaşık 3 milyon Yahudi yaşıyordu. Şimdi nüfus bu Kendini Yahudi olarak tanımlayanların sayısı 5.000'den az. Varşova Gettosu'ndaki Yahudilerin çoğunun, belki de 300.000'inin, 500.000 kadar Yahudi ile birlikte öldürüldükleri Treblinka'ya götürüldüğünü hatırlamak öğreticidir.

Treblinka artık yan yana dizilmiş yüzlerce taştan oluşan ve gökyüzünü işaret eden devasa bir anıtla kaplı geniş bir alan. Aralarında dolaştım ve buraya gelen felaketi ve şu anda Amerika'daki üniversitelerde olup bitenleri düşündüm: İsrail karşıtı tezahüratlar, Yahudi öğrencilerin kampüste olma korkusu, bir tehdit ortamı yaratan protestolar ve karşı protestolar.

Ailemin Treblinka'yı ziyaret ettiği gün, oradaki protestoların lideri olarak tanımlanan bir başka Columbia öğrencisi, New York Times'ta “Siyonistler yaşamayı hak etmiyor.” Özür diledi ve onu Nazilerle karşılaştırmak istemiyorum. O ve yurttaşları genç ve gençlikle birlikte kalbinizin beyninize hakim olmasına izin verme hakkı da geliyor. Ancak sözlerinde gamalı haç vardı.

Elbette, 1948'den bu yana Filistin halkının başına gelenler başlı başına bir felaketti ve Gazze'deki savaş da bunun son tekrarıydı. Sivil ölümlerinin sayısı dehşet verici, ailelerin acısı derin ve sonsuz gibi görünüyor. Her ne kadar daha fazla protestocunun İsrail saldırısının bir boşlukta meydana gelmediğini ve Hamas'ın ölü Filistinlilere karşı bir yakınlığı olduğunu kabul etmesini istesek de, Filistin yanlısı kamplardaki öfkeyi ve yürek kırıklığını anlamak zor değil.

“Polonya'ya geri dönün” alayları tuhaftır ve kasıtlı olarak yanlış bilgilendirilmiştir. Mevcut nüfusun yanı sıra cinayet kurbanlarının hayalet bir ülkesinin de bulunduğu Polonya'da bunları okumak son derece kafa karıştırıcı. Eskiden sinagog olan yer artık şarküteri olmuş; ritüel hamamı bir polis karakoludur; bir mezarlık, metruk bir arazi parçası ya da ormandaki yemyeşil bir koru, yol döşemek için çalındığı için mezar taşlarından yoksun. Polonya'da o kadar çok Yahudi öldü ki, tüm ülkenin Yahudi mezarlığı olduğunu söyleyebiliriz. Polonya'daki Yahudiler Amerika'daki Yerli Amerikalılar gibidir. Bazen içtenlikle kutlanırlar ama çoğunlukla silinirler.

Savaştan önce neredeyse %100'ü Yahudi olan bir kasabayı ziyaret ettik; artık orada tek bir Yahudi yaşamıyor ve Yahudilerin burayı kendi evleri haline getirdiğine dair neredeyse hiçbir belirti yok. Protestoculara eğilim olarak sempati duyuyorum. Birçoğunun elit kurumlarda eğitim aldığı göz önüne alındığında bu ironik olsa da, onların tarih dışı bakış açılarını bile affetme eğilimindeyim. Ancak şunu bilmeleri gerekiyor: Yahudilerin kolektif travması, tıpkı Filistinlilerinki gibi inkar edilemez. Bunu hatırlamak için Treblinka gibi yerlere gitmeye gerek yok. Hiçbir şey öğrenmedik mi?

Protestocuların hepsinin antisemitik olmadığı kesin. Bazıları, Yahudileri de aralarına aldıklarını bildirmek için “Nehirden denize Filistin özgür olacak” sloganlarına keyifle ara verecek. Ve yine de, ayrıcalıklı Los Angeles ve Manhattan'daki kamplarından, herkesin yaralarının iyileştiği ve ırkçılığın belirsiz bir anı olduğu ilerici bir cennet tasavvur ediyorlar, ancak Siyonistlere yer yok ki bu da birçokları için (bir kez daha: hepsi değil!) basitçe bir şey. Yahudi anlamına gelen bir köpek düdüğü.

Polonya'ya geri mi döneceğiz? Bu imkansız. Ve Amerikalı protestocuların maksimalist hayalleri Filistinlilere yardımcı olmayacak.

Seth Grönland Los Angeles'ta yaşayan altı roman ve bir anı kitabının yazarıdır. En son kitabı “Plan Américain” geçen yıl Fransa'da yayımlandı.