İsrail'in savaşını veya aşırı sağ hükümetini protesto etmek için antisemitik değil

Editöre: Protestocuların amaçlarını sorgulayan bir mektup yazarı, diğer hükümetlerin Yerli halklara zulüm ve Rusya örneğinde Ukrayna'ya karşı savaş başlatma şeklindeki suiistimallerinin birkaç örneğini listeliyor.

Bunların hepsi protesto edilmeye değer nedenler olsa da İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgisi yok. Bu, belirli bir konunun meşru incelemesini sulandırmaya veya dikkati dağıtmaya çalışan “whataboutism” sözde argümanının bir örneğidir.

İsrail'in eleştiri için “seçildiği” endişesini dile getirirken, bu eleştirinin antisemitizm tarafından yönlendirildiği ima ediliyor. Sonuçta, diğer tüm kötü hükümet örneklerini dışlayarak İsrail hükümetinin suistimallerine odaklanmak için başka ne sebep olabilir ki?

Aslında İsrail yanlısı lobi, İsrail'in Gazze'ye yönelik acımasız kuşatmasına yönelik eleştirileri antisemitik olarak görmezden gelmeye çalışıyor. O değil. Küresel kınamanın hedefi İsrail'in aşırı siyasi liderliğidir.

Andrew Spathis, Los Angeles

..

Editöre: Bir Yahudi ve baby boomer olarak Gazze'deki savaşa ilişkin kampüs protestolarından dolayı sıkıntılıyım, üzülüyorum ve endişeleniyorum. Birkaç rahatsız edici gerçek olmasaydı ben de bu protestolara katılıyor olabilirdim. Yani:

• Hamas bu yangını kanlı bir saldırı ve sivillerin rehin alınmasıyla başlattı.
  • Hamas, Gazzelileri isteyerek ateş hattına atarken sığınaklarda da savaşmaya devam ediyor.
  • Hamas, yeni rehinelerin serbest bırakılmasını ve ateşkes anlaşmasını ertelemeye devam ediyor.
Protestoculara şunu soruyorum: Eğer ebeveyniniz, çocuğunuz ya da kardeşiniz rehinelerden biri olsaydı, İsrail'in onları kurtarmak için ne yapmasını isterdiniz?

Mark Warmbrand, San Diego

..

Editöre: Başımı sallıyorum. Antisemitizm 21. yüzyılda hâlâ canlılığını koruyor.

Okuyuculardan biri, bugün İsrail'i eleştiren öğrenci protestolarının kökeninin antisemitizme dayandığını öne sürüyor. Büyük ihtimalle doğrudur.

Ancak başka bir neden daha var. Mektup yazarının baskıcı eylemlerine değindiği Myanmar, Çin ve Rusya'nın hepsi diktatörlüktür.

İsrail canlı bir demokrasi olmaya devam ediyor, dolayısıyla daha yüksek beklentilere sahip.

Bob Wieting, Simi Vadisi

..

Editöre: Son zamanlarda editöre, üniversite öğrencilerinin diğer ülkelerin korkunç şeyler yapmasını ya da Hamas'ı neden protesto etmediklerini soran birkaç mektup okudum. Sorunun cevabı aslında çok basit.

Öğrencilerin diğer ülkeler veya Hamas üzerinde herhangi bir etki yaratma yetenekleri yoktur. İsrail'e yardım ve silah sağlayan bizim ülkemizdir.

Protestocu Columbia öğrencilerinin ilk talebi şu: “Vakıflar da dahil olmak üzere Columbia'nın tüm mali kaynaklarını, İsrail'in apartheid'ından, soykırımından ve Filistin'deki işgalinden kâr sağlayan şirket ve kurumlardan ayırın.”

Alex Magdaleno, Camarillo

..

Editöre: Yani her şey rehinelerle ilgili.

Filistin yanlısı protestocular, İsrail'den ayrılana kadar Amerikan üniversitelerini rehin tutmaya çalışıyor. Hamas, İsrail'in varlığı sona erene kadar İsrailli rehineleri elinde tutuyor.

Ve hepimiz fanatikler ve kökten dinciler tarafından rehin tutuluyoruz.

Barry M. Dank, Palmiye Çölü