Kaliane Bradley'in 'Zaman Bakanlığı' düşünceli bir aşk romanı

Kitap incelemesi

Zaman Bakanlığı

kaydeden Kaliane Bradley
Hırslı Okuyucu Basın: 352 sayfa, 28,99 ABD doları
Sitemizde bağlantısı verilen kitapları satın alırsanız The Times, ücretleri bağımsız kitapçıları destekleyen Bookshop.org'dan komisyon kazanabilir.

Çalışmaları gizlilik ve hileyle örtülen Bakanlık müsteşar yardımcısı Adela, “İnsanlar tarih değildir” diye alay ediyor. Bu cevap, Kaliane Bradley'nin ilk romanı “Zamanın Bakanlığı”nda geç geliyor ama çok etkileyici bir cümle. Bireysel hayatların göz ardı edilmesi romanın çıkarlarını ortaya koyuyor. İnsanlar tarih değilse nedir? Bu, üst düzey bir İngiliz bürokratının ağzından çıkan rahatsız edici bir açıklamadır. Kolayca esprili, seksi kaçış kurgusu olarak tanımlanabilecek bir kitap için “Zaman Bakanlığı” önemli bir etki yaratıyor.

Son zamanlarda eleştirmenlerce beğenilen kitapların çoğu, geleneksel zaman kavramlarını hem askıya alacak hem de genişletecek şekilde gizemi ve saçmalığı kucaklıyor. Hilary Leichter'in “Teras Hikayesi” Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği ödülü sahibi Lorrie Moore'un “Burası Benim Evim Değilse Evsiz Değilim” Ali Smith'in “Yoldaş Parçası”, Ulusal Kitap Ödülü sahibi Justin Torres'in “Bayılmaları” ve diğerlerinin yanı sıra Marie-Helene Bertino'nun “Güzellik Ülkesi”, dokunaklı, canlandırıcı duygusal bağlantılar kuruyor. Şakacılıkları, 21. yüzyılın gerçekleri doğrulanmış gerçeklikle sınırlanmış bir romanda kaybolabilecek olasılıkları ve perspektifleri ortaya çıkarıyor. Sonuçta, hiçbir şeyin normal gelmediği bir dünyada, fiziği ve gelenekleri hiçe sayan kurgu, yeni altüst olmuş gündelik yaşamımızı yansıtıyor.

Kaliane Bradley bu amaçla son derece eğlenceli romanıyla emperyalizme, bürokrasi belasına, kültürler arası çatışmaya ve gözetim devletinin doğasında var olan paranoyaya değinmenin mümkün olduğunu kanıtlıyor. “Zaman Bakanlığı” açıklanmayan bir pozisyon için altıncı tur iş görüşmesiyle başlıyor. İsimsiz anlatıcı, “görüşmeyi yapan kişi adımı söylediğinde, düşüncelerimin kesilmesine neden oldu. Adımı söylemiyorum, hatta kafamın içinde bile. Bunu doğru söylemişti, ki insanlar bunu genelde söylemiyor.” Savunma Bakanlığı Diller Dairesi'nde “çevirmen-danışman” olarak “yavaşlayan” anlatıcı için, mevcut maaşının üç katını ödeyen bu çok gizli iş, gizemini koruyor.

Yakında çalışma açıklandı. Annesi Kamboçya'dan Birleşik Krallık'a göç etmiş olan anlatıcı, “mülteci” terimine kızabilecek insanlarla yakın işbirliği içinde çalışacak. O artık Göçmenlik Bakanlığı'nın bir parçası ve geçmişten gelen beş “gurbetçiden” biriyle çalışıyor. Hikaye anlatımına güvenen Bradley, romanda zaman yolculuğunun nasıl ve neden var olduğuna dair ayrıntıları bir kenara atıyor.

“Bilmeniz gereken tek şey, yakın gelecekte İngiliz hükümetinin zamanda yolculuk yapmayı sağlayacak araçları geliştirdiği ancak henüz bunu yapmayı denemediğidir.” Bununla birlikte, anlatıcı bir “gurbetçi” ile modern yaşam arasında bir “köprü” rolünü üstlendiğinden, atlamadan itibaren okuyuculardan ve karakterlerden bir inanç sıçraması yapmaları istenir. İşinin asıl amacı onun için de anlaşılması zor, ancak kısacası anlatıcı, 1847'de Kraliyet Donanması Arktik sergisinde ölen Komutan Graham Gore adlı bir kaşifin oda arkadaşı olmak üzere görevlendirildi. , ama aynı zamanda 200 yıl önce ölen biri için de oldukça seksi. Bu garip bir tanışma tatlısı mı olacak yoksa daha kaotik bir şey mi olacak?

Kemerlerinizi bağlayın, yolculuk daha yeni başladı. “Buradalık” (şimdiki zaman) ve “oradalık” (geçmiş) kavramlarıyla hokkabazlık yapan romanın beş gurbetçisi, geçmişten koparılmış oldukları gerçeğiyle yüzleşiyor ya da anlaşamıyor. Bakanlık, geçmişten ayrılışlarının hiçbir şekilde tarihi zaman çizelgelerini bozmaması için ölüme yaklaşan kişileri seçti. Peki bunlar bugünü nasıl etkileyecek? Köprüler not alır ve tıbbi muayeneler zorunludur, ancak toplanan bu veriler, analize pek fazla katkı sağlamadan yalnızca aktarılır.

Gurbetçiler ve köprüler, bakanlığın sağladığı güzel evleri paylaşarak, barları ziyaret ederek, sinemanın varlığını öğrenerek, büyük ölçüde eğlenceli bir şekilde birlikte hayata uyum sağlıyorlar. Müzik akışı hizmetleri çok popüler, ancak genel olarak konuşursak, yabancılar modern yaşamın ölçeğini kabul etmekte zorlanıyor. Bunun nedeni ister zaman yolculuğu sürecinin yarattığı bazı fiziksel mutasyonlar olsun, ister “anlatı zamanında toz gibi kaybolan” insanlar için yalnızca kültürel yer değiştirmenin yarattığı zorluk olsun, gerçek çatlaklar su yüzüne çıkmaya başlar.

Okuyucuya hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, projenin niteliğine dair şüpheler ortaya çıkıyor. Tam olarak neden gizliliğe ihtiyaç var ve bu zaman yolculuğu yeteneğiyle ilgili olarak bizden zımnen kabul etmemiz istenen ayrıntılar neler? Bu sıkı sıkıya örülmüş çemberin iki farklı insanı olan anlatıcı ile başka bir köprü olan Simellia arasında da gerginlikler alevleniyor. Emperyalizmin hayaleti beliriyor ve anlatıcı ile Gore arasında belli bir gerilimin habercisi oluyor. Ancak yeşil bir bürokrat olarak rütbelerde yükselmekten mutlu, Simellia'nın karşısına çıkıyor ve şöyle diyor: “Bu işe kaydoldun… [knowing]Benim yaptığım kadar, yaptığımız şeyin dünyayı değiştirdiğini düşünüyordum. İstediğin buydu, hatırladın mı? Kibarca sorulduğunda dünyanın değişeceğini mi sanıyorsun? Yoksa risk olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?”

Ancak bu küstah güven sarsılmaya başlar. Anlatıcı şunu fark ediyor: “Graham'a her kitap verdiğimde, hayatım boyunca kendime anlattığım bir hikayeyi ona doğru yönlendirmeye çalışıyordum.” Daha sonra bakanlığın “hepimizi 'prestij' olarak işaretlenmiş bir şişeden zehirle beslediğini ve acıya karşı yüksek bir tolerans geliştirdiğimizi” belirtiyor. Kitap, üniversite düzeyindeki post-kolonyal teori ve dilin bazı bariz duruşlarını üstlense de, dikkatini karakterlere odaklayarak bu daha klişe anları aşıyor. Esprili şakalaşmalarla dolu sıkı bir anlatım, keskin gözlemler ve Gore'un talihsiz seferinden serpiştirilmiş pasajlar da romanı gergin tutuyor.

Anlatıcı, “Belki de hikayelerden, onları anlatmaktan ve duymaktan yoruldum” diye düşünüyor. İlginç bir şekilde, dilleri mesleği haline getirirken (dolayısıyla “İmparatorluğun büyük projesinin şu şekilde kategorize edilmesi olduğunu düşünme eğilimi vardı: sahip olunan ve sahip olunan, sömürgeci ve sömürgeleştirilen, evrim ve barbar, benim ve seninki.”), onun düşman küçük kız kardeşi yazar oldu. Kendini Gore'a aşık bulan anlatıcı, tarihi altüst eden hikayeye dönüşür.

Hikayenin ivmesi bir casus gerilim filmine dönüşürken, Bradley ender görülen bir başarıya imza atıyor. “Zaman Bakanlığı” kolay cevaplara boyun eğmeyen, polemiğe girmeyen bir roman. Akıllı, sürükleyici ve aynı zamanda duyulara da hitap eden bir çalışma. Bir suikast, köstebekler, kimlik sorunları ve şiddet, mutlu aşıklarımızı ve Londra'da yarattıkları balonu altüst eder. Yine de bizim onlara olan sevgimiz, onların birbirlerine olan sevgisi kadar taze ve heyecan verici; muhteşem bir keşfe yakalanmış aynı türden iki kaşif. Bradley, muhtemelen yazın en düşündürücü aşk romanı olacak, sinirli, eğlenceli ve kışkırtıcı bir kitap yazdı. Geçmişinizi kontrol edin: Bu küçük bir başarı değil.

Lauren LeBlanc, Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği'nin yönetim kurulu üyesidir.